top of page

MĚSTO

Knihovna Litomyšl


Projekt knihovny do Litomyšle,
Šantovo náměstí, 2012

 

Návrh může být chápán jako regál na knihy, z jehož řádu určité jednotlivé knihy vyčnívají. Tyto kóje tvoří prostor především pro jednotlivce, který má dostatek klidu, pohodlí, i světla a zároveň si zachovává přehled o dění venku i v knihovně.


„…a jen málokteré knihy by měly být skutečně pozřeny a stráveny“, řekl kdysi Francis Bacon. Přenos knihy z regálu ke stolu není ani tak fyzickou námahou jako určitým závazkem, smlouvou čtenáře a knihy. Běžně se tak u lidí stává, že s knihou za světlem vůbec nedojdou. Začtou se do neznámé knihy, postávaje a dřepěje, snažící se zachytit proužek světla mezi regály, nerozhodnuti, jaké stanovisko ke knize zaujmou. 


stav: studie

Bytový dům Krymská


Projekt bytovky do Vršovic,
Vršovická ProLuka a tržíček, 2015

 


...tři domy (dále již jen „dům“) se snaží v místě zachovat vše podstatné a zároveň reagovat na to, že je zde dům žádán. Do sousedsky přátelské struktury je vysázeno 40 bytů. Důležitá pro mne byla rozmanitost či jakási organičnost prostorů přitahující různé povahy, resp. sousedy. Pokusil jsem se reinterpretovat současné přístupy v tvorbě bytových domů a inspiroval jsem se například staletými vršovickými činžáky. Myslím si, že bytový dům dneška by měl nějakým způsobem odpovídat na touhu po vlastním rodinném domě. Stejně tak by měl reagovat na proměnu životního stylu, kdy se lidé stále méně dostávají do kontaktních situací s jinými lidmi, třebaže o ně stojí. Dům by měl reagovat na rostoucí kulturní oddělenost od fyzického prostředí, ať již je vyplněno lidmi, stromy či psy...

Bydlení v Červeném Kostelci


Červený kostelec, 2015

"Kostelecká ves", urbanistická koncepce
pro nedefinovanou část městského jádra. 
Tématem je zahušťování a zároveň odpověď touhu po bydlení mimo město. 
Racionální struktura vzešla z parametrů jako "prosvětlení, dvůr či vlastní vstup". Je dále tvarována a přizpůsobena urbanistické, historické, přírodní situaci města.







stav: studie (vs)

Revitalizace náměstí v Turku (fi)


Spolupráce/ with: Marco Casagrande

 

Marco Casagrande, Ondrej Pchalek


Koncepce náměstí v Turku. 
Visutá zahrada, trh. Doplnění životodárných funkcí, služeb a parku do modernistického, dopravně monofunkčního náměstí.







stav: studie
 

Studie fasády


Revitalizace zdravotnického domu

v Zábřehu na Moravě. 

Konceptem je zachování vertikálního členění relativně širokého a nízkého domu.





stav: studie (2015), částečná realizace

bottom of page